Turizm Başkenti Antalya

Turizm Başkenti Antalya

AntalyaTürkiye'nin bir ili ve en kalabalık beşinci şehridir. 2021 sonu itibarıyla il nüfusu 2.619.832'dir. Türkiye'de "turizmin başkenti" olarak görülmektedir. Antalya’ya gelen yerli ve yabancı turistler araç kiralama yaparak şehri daha kolay gezebilmektedir. Şehrin gizli noktalarına gidebilmek için SUV tarzı araçlar daha çok kiralanırken şehir merkezinde gezintiler için daha çok Hatchback ve sedan araçlar kiralanmaktadır. Daha kalabalık gruplar ve aileler için MPV tarzında 7 kişilik (7 seats) araçlar talep görmektedir.  Şehrin yüzölçümü 20.177 km2dir. İlde km2 ye 130 kişi düşmektedir. En kalabalık ilçesi 2021 yılı itibarıyla 591.895 kişiyle Kepez ilçesidir. Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ilçe ise km2 başına 5429 kişi ile Muratpaşa'dır. 19 ilçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 914 mahalle bulunmaktadır.

Tamamı Akdeniz Bölgesi'nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi'yle Batı Torosların arasında kurulmuştur. Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin beşinci büyük ilidir. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Antalya şehri, 1980 yılından sonra uygun iklim koşulları ve turizm etkinlikleri nedeniyle hızla gelişmiş ve buna paralel olarak il de günümüzde Türkiye'nin en kalabalık beşinci ili olmuştur. Antalya'da ekonomik hayat büyük oranda ticaret, tarım ve turizme dayalıdır. Turizm alanında faaliyet gösteren HEDA Car Rental (rent a car) sizlere en yeni, bakımlı ve temiz araçlarla hizmet vermek üzere Antalya Havalimanı nda Antalya Airport yer alan ofisinde çalışmaktadır. Antalya ilinin kapsadığı bölge tarih öncesinden günümüze dek pek çok medeniyeti barındırmıştır ve Türkiye'de en çok antik kent bulunan ildir. Sırasıyla LikyalılarLidyalılarPamfilyalılarBergamalılarRomalılarBizanslılarSelçuklu HanedanıOsmanlılar ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti hakimiyetinde bulunan Antalya bu medeniyetlerin hiçbirine başkentlik yapmamıştır.

İlin tamamı Akdeniz Bölgesi'nin Antalya Bölümü'nde yer alır ve Akdeniz ikliminin etki sahasındadır. Yerleşim yerleri haricindeki il topraklarının büyük kısmı tahıl tarlalarıyla kaplı platolardan oluşur.

Antalya’da ve Antalya Havalimanı nda (Antalya Airport) güvenli ekonomik, yeni, temiz ve bakımlı araçlarımızda siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Antalya ayrıca  2015 yılı G20 Zirvesi'nin ve Expo 2016'nın ev sahibidir.Whatsapp Telefon